Histori Islame Histori private

Hoxha m’tha “Ke xhind ne trup”, t’fejumit nuk i tregova se kisha frik, mendoja se do te me braktis!

Hoxha m’tha “Ke xhind ne trup”, t’fejumit nuk i tregova se kisha frik, mendoja se do te me braktis! – Pershendetje jam nje vajz 20 vjecare dhe kisha deshire me e tregu historin time qe eshte ndryshe nga te tjerat behet fjale per smundje. Para 8 muajsh isha shum e lumtur sa po u fejova me djalin qe e dua, beja plane argetohesha mirpo nje dit prej diteve nuk ndihesha fare mir ndjeja se trupin dhe mendjen time po e urdheron dikush tjeter , mua me vinin fjale ti them kunder zotin fjale te tmerrshme , po ashtu zura te mendoj keq per t afermit jo se desha po ato smundesha me i ndalu , kam qen nje vajze shpirt mire asnjeher skam menduar keq per asnje edhe per ato qe me kan bere keq, u dobsova, ne barkun tim ndjeja nje nxehtesi qe nuk po dija se cfar eshte, u bera egoist njeri, merzitesha cdo dit kisha turp me u tregu ne familjareve mendoja se do te mendojn qe psihikisht jam e smur pastaj vendosa te ju tregoj motres babit tim se cfar ndjej. Ato vendosen te me cojne ne nje hoxhe , shkuam dhe ai tha: kam xhind ne trup, u friksova, me besoni nuk ka gje me te tmerrshme po me ndihmoi ai pak ,i fejuari spo dinte kurr gje edhe pse nuk esht e drejte te fshehish por kisha frik reagimin mendoja se do te me braktis, dite pas dite kishim probleme ziheshim merziteshte sepse pa nje tjeter une nuk isha me ajo qe vajz plot jete. Ai esht nje person pozitiv plot jet kurse un u shkatrrova nga kjo ngjarje qe erdhi pa prit ne jeten time dhe vendosa te ja tregoj tmerresin ,me kuptoi u hidherua pak por me ndihmonte se pakti me bente te buzeqesh … Veren e kaluar u martuam dhe pas nje muaj fillova t ndihem keq i tregova dhe perseri shkuam tek nje njeri aji me ndihmonte qe te ndihem me mire qe te me sheroj dhe heren e fundit qe isha tek ai me tha qe duet ti largoj ato mendime mos mendoj ne te kaluaren, mos i mendoj ato fjale te tmerrshme duhet gjithmon pozitiv t mendoj qe te kesha sukses dhe t behem e forte, por tani me ka kaluar shpresoj smundja tani kam problem psihikisht me jan fiksuar fjalet negative ne koke , gjithmon mendoj negativ , mundohem me u perballu shum her kam pravuar por perseri jeta dhe mendja me fundos , sjam e forte smundem ta kontrrolloj vetveten nuk kam motivacion per asgje , gjithcka me duket banale 24 ore jam negativ mundohem me qen mire vetem pran bashkeshortit por edhe ai e sheh qe sjam mire mundohet mem keshillu me ben humor por nuk funksionojn keto gjera, me vjen keq shume qe e merzis dhe smundem me e be te lumtur , nje mendje negative smund te bej nje jete pozitive dhe kam frik qe do ta humb nese nuk permisohem , Qe ne femijeri kam qene negative pak sepse kam vuajt nga shume gjera dhe kurre skam pas perkrahje gjithmon e vetmuar por tani ekstrem jam. Mendja po me lodh me mendimet negative gjithmon me fiksohen fjale te tmerrshme dhe aty e kam mendjen tere diten merzitem nuk e dua veten me e urrej sepse jam e dobet nuk mundem te ngrihem dhe te luftoj per nje jete te mire kam frike, e ndjen veten pran tjereve si hije e zeze , ndihem sikur sjam normal gjithmon syte e mi jan te perlotur si ti largoj keto mendime?! Spo di … jam ne depresion total askujt mos i ndodht kjo gje sepse ska gje me te keqe … Jam shum keq jeta ime ndryshoi per nje cast endrrat e mia u zhduken tani me ka mbuluar erresira jam ne nje labirint dhe smundem me e gjetur rrugen drejt drites depresioni ankthi, frika, po me shkatrron, skam me vetbesim ket vetvetja! Gjeja me e merzitshme eshte se i kam vetem 20 vjet dhe jam dorzu, smundem ti marr gjerat ne dore gjithmon pres tjerit te me ndihmojn sepse skam fuqi ,kam frike se jeta ime do te shkatrrohet dit pas dite. Ju lutem ndihomi ndoshta keshillat tuaja do te me japin force! Faliminderit qe e lexuat historin time edhe pse e kam pasur shum veshtir dhe turp me e tregu kete ngjarje , shpresoj se do te me kuptoni .

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *