Histori Islame Lajme

Elhamdulilah Lejohet thirrja e ezanit me zë të lartë në xhamitë e Kolnit Gjermani për her të parë.!

Elhamdulilah Lejohet thirrja e ezanit me zë të lartë në xhamitë e Kolnit Gjermani për her të parë.!

Në të gjitha 35 xhamitë e qytetit të Kolnit do të lejohet thirrja e ezanit me zë të lartë të premteve nga ora 12:00 e deri në ora 15:00.

Kjo pas një marrëveshjeje të arritur mes bashkisë dhe komunitetit vendas të besimtarëve.

Kjo xhami kishte ngjallur debat pas akuzave të së djathtës ekstreme në kohen e vërshimit të azilantëve sirianë në vitet 2015 dhe 2016, shkruajnë mediat gjermane përcjell Klankosova.tv.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *