Lajme

Halloween-i: 146 viktima dhe 150 të plagosur në Seul

Koreanojugorët “festojnë” duke shtypur njëri-tjetrin

Numri i të vdekurve nga kaosi në lagjen kryesore të kryeqytetit të Koresë së Jugut, Seul, gjatë festimeve të Halloween është rritur në 146, thanë zyrtarët e zjarrfikësve. Autoritetet e Koresë së Jugut deklarojnë se rreth 150 janë lënduar nga trazirat, dhe Reuters shton se disa janë në gjendje kritike.

Më shumë se 800 punonjës të urgjencës dhe oficerë policie nga i gjithë vendi, duke përfshirë të gjithë personelin në dispozicion në Seul, u vendosën në rrugë për të trajtuar të plagosurit.7

Sipas zyrtarëve, aksidenti ndodhi kur njerëzit u shtypën për vdekje në një turmë të madhe që filloi të shtynte njëri-tjetrin në një rrugicë të ngushtë në zonën Itaewon, raporton AP.

Agjencia koreano-jugore e lajmeve Yonhap raportoi, duke cituar shërbimet e zjarrfikësve, se arresti kardiak u raportua në shumicën e njerëzve.

Numri i të vdekurve mund të rritet pasi shërbimet e urgjencës i transferojnë të plagosurit në spitalet në të gjithë Seulin, paralajmëroi shefi lokal i zjarrfikësve.

Pamjet nga vendi i ngjarjes tregojnë çanta trupash në rrugë, punonjësit e shëndetësisë duke trajtuar njerëzit dhe shpëtimtarët që përpiqen të nxjerrin njerëzit e bllokuar nën njerëz të tjerë, shton BBC.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *